Att leva med gikt - webblansering idag - Reumatikerförbundet

Att leva med gikt – webblansering idag

Inför Internationella reumatikerdagen har Reumatikerförbundet tagit fram omfattande information om gikt på sin hemsida som ger kunskap och lotsar personer rätt i vården. För att på ett enkelt sätt öka kunskapen om sjukdomen och erbjuda den som är drabbad tillförlitlig information.

”Jag blir glad om patienter, som ett resultat av vår kunskapssatsning, pratar om förbyggande läkemedelsbehandlingar med sina läkare. Det är mycket värt särskilt som gikt är en av de mest underbehandlade sjukdomarna i svensk sjukvård.”

– Lotta Håkansson, ordförande Reumatikerförbundet.

Här finns: Att leva med gikt

Bli medlem

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Är du intresserad av att bli friskvårdsledare och nyfiken på vad det skulle innebära?

Så roligt! Då ska du kontakta din lokalförening inom reumatikerförbundet och berätta om ditt intresse.

Friskvårdsledare behövs inom många olika grupper i Reumatikerförbundet, så hör med din lokalförening hur du ska göra för att komma igång.

 

Några exempel på vad en friskvårdsledare gör

-          Leder grupper i vattengympa

-          Ordnar med stavgångsgrupper

-          Kör digitala samlingar med till exempel hand, fot eller sittgympa

-          Jobbar för att medlemmar ska få mera kunskap om egenvård

-          Leder olika typer av gympagrupper

-          Har ett intresse för livsstilsfrågor och vill hjälpa andra att må så bra som möjligt

Stäng