Knäsmärta - när är fysisk aktivitet en risk eller frisk-faktor?
Margareta Törnbloms avhandling har titeln: Utveckling från knäsmärta till strukturell knäartros och när fysisk funktion och fysisk aktivitet är en risk-eller friskfaktor. Om detta berättar hon om i denna föreläsning som ingår i serien jubileumsföreläsningar från Spenshult.
"Mina forskningsprojekt syftar till att öka kunskapen om tidig, icke traumatisk knäsmärta och utveckling av symtomatisk knäartros. Detta genom att i HALLOA-studien undersöka och jämföra kliniska diagnoskriterier för symtomatisk knäartros, samt studera hur frisk- och riskfaktorer kopplat till individers rörelsebeteende på fritid och arbete påverkar artrosprocessen. En ökad insikt kan bidra till ett förbättrat förebyggande arbete till exempel med tidigare rehabiliteringsinsats av fysioterapeut." -- FoU Spenshult
Jubileumsföreläsningar
BARFOT - forskning om reumatoid artrit som bidrar till bättre omhändertagande
Maria Andersson, forskningschef på FoU beättar om kohortstudien BARFOT som pågått sedan 1992.
HALLOA-knäartroskohorten
Maria Andersson är forskningschef på FoU Spenshult och har artros och artrit som forskningsfält.
Knäsmärta - när är fysisk aktivitet en risk eller frisk-faktor?
Margareta Törnblom är doktorand och fysioterapeut, och föreläsning handlar om den egna forskningen kring knäsmärta och fysisk aktivitet.
RA och smärta - när inflammation inte är allt
Maria Aronsson är doktorand och specialistläkare i reumatologi. I denna föreläsning berättar hon om tre studier som handlar om kronisk spridd smärta vid reumatoid artrit (RA).
Inte bara själva knäsmärtan behöver behandlas
Individer med knäsmärta löper större risk för att utveckla långvarig generell smärta.
Erfarenheter från 30 år med Epipain
Från epidemiologi till klinik vid långvarig smärta. Stefan Bergman föreläser om de senaste 30 årens forskning och om framtiden.
Jubileumsföreläsningar - Spenshult 25 år
FoU firade i år 25-årsjubileum. Det firades med jubileumsföreläsningar och här kommer du kunna se dem inspelade föreläsningarna. Vi släpper den första jubileumsföreläsningen idag som är en historisk exposé om de 25 åren som gått.