Forskningspartner fördjupar kunskapen - Reumatikerförbundet

Forskningspartner fördjupar kunskapen

Reumatikerförbundet arbetar aktivt med att påverka forskningsfrågor i samhället och särskilt för reumatiker. En viktig del i detta arbete är att utbilda så kallade forskningspartners. En forskningspartner får utbildning och deltar i forskningsprojekt, med sin unika kompetens och erfarenhet som patient kan hen bidra till att lyfta frågor och perspektiv som fördjupar kunskapen.

I Vetenskapsrådets tidning Curie kan du läsa en intervju med Lotta Håkansson och Li Alemo Munters (tidigare forskningschef på Reumatikerförbundet) om forskningen och om det viktiga arbetet med forskningspartners.

– Det räcker inte att ta in patienter i slutet, de ska helst redan vara med i utformningen av projektet. Vi har flyttat fram positionerna ganska rejält genom våra olika insatser, både när det gäller forskning som andra finansierar och som vi själva finansierar.

— Lotta Håkansson, ordförande Reumatikerförbundet

Här kan du läsa artikeln på Tidningen Curie:

Vill du veta mer om forskningspartners och vad det innebär? Skulle du vilja bli forskningspartner? Är du själv forskare och söker en forskningspartner? Läs mer här:

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Är du intresserad av att bli friskvårdsledare och nyfiken på vad det skulle innebära?

Så roligt! Då ska du kontakta din lokalförening inom reumatikerförbundet och berätta om ditt intresse.

Friskvårdsledare behövs inom många olika grupper i Reumatikerförbundet, så hör med din lokalförening hur du ska göra för att komma igång.

 

Några exempel på vad en friskvårdsledare gör

-          Leder grupper i vattengympa

-          Ordnar med stavgångsgrupper

-          Kör digitala samlingar med till exempel hand, fot eller sittgympa

-          Jobbar för att medlemmar ska få mera kunskap om egenvård

-          Leder olika typer av gympagrupper

-          Har ett intresse för livsstilsfrågor och vill hjälpa andra att må så bra som möjligt

Stäng