Generaliserad smärta bland unga vuxna-med särskilt fokus på individer med samtidig juvenil idiopatisk artrit.
Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
75 000 kr | Anna Jöud |
Anna Jöud, Skånes universitetssjukhus, 75 000 kronor
Under ett år söker cirka 15% av alla under 25 år vård på grund av smärta utan annan samtidig sjukdom; 65% av dem har smärta på flera olika ställen i kroppen (generaliserad smärta). Tidigare smärta på ett ställe (lokal smärta) är en av de få fastställda riskfaktorer till generaliserad smärta. Lokal smärta uppkommer av flera orsaker, bland annat barngångsreumatism (juvenil idiopatisk artrit, JIA). Störst fokus i behandlingen av JIA är att minska inflammationen, men studier på vuxna med ledgångsreumatism (reumatoid artrit, RA) visar dock att minskad inflammation inte per automatik minskar smärtan som efter längre tid utvecklats till en annan typ av smärta som är frikopplad från inflammationen. Syftet med projektet är att studera risker för generaliserad smärta hos unga vuxna med och utan JIA och att studera vilka konsekvenser detta får i inträdet i vuxenlivet.
Aktuellt om forskning
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.