Inflammation som riskfaktor för primär och sekundär osteoporos - studier av systemisk skleros och hos äldre kvinnor
Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
80 000 kr | Kristina Åkesson |
Kristina Åkesson, Lunds Universitet, 80 000 kronor
Bakgrund och motivering
Folksjukdomen osteoporos (benskörhet) medför årligen över 85 000 frakturer i Sverige, och orsakar såväl stora samhällskostnader såväl som lidande för individen. Inflammation påverkar skelettet och dess omsättning på flera sätt. Det är väl känt att patienter med kroniska inflammationssjukdomar, tex systemisk skleros, en relativt ovanlig autoimmun sjukdom, löper betydligt högre risk att drabbas av minskad benmassa och ökad frakturrisk.
Syfte och mål
Risken att drabbas av benskörhetsfraktur avgörs av ett komplext samspel mellan genetik, yttre miljö, livsstil och kroppens inre miljö. Syftet med studien är att undersöka om låggradig systemisk inflammation är kopplad till förändringar i benförlust, benstyrka och fraktur.
Specifika mål är: 1. Studera hur skelettet påverkas hos patienter med systemisk skleros. 2. Identifiera inflammatoriska biomarkörer som riskfaktorer för osteoporos, frakturrisk, sarkopeni och frailty (skörhet) hos äldre kvinnor. 3. Identifiera hur variation i uttryck av MHC-genen, en nyckelgen i immunsystemets regleringen, påverkar skelettet i en djurmodell
Metod
I studien ingår drygt 200 patienter med systemisk skleros och 400 kontrollpersoner. Förutom benmassa, mäter vi hormoner, biomarkörer och riskfaktorer för att falla. Uppföljning med nya undersökningar planeras nu efter 4 år för att vi skall kunna se hur snabbt man förlorar benmassa. I andra studier undersöks faktorer som påverkar maximal benmassa hos 25-åriga kvinnor (n=1065) och riskfaktorer för fraktur hos äldre kvinnor (75 år, n=1044), båda grupperna följda i 10 år. Vi analyserar benmassa, biomarkörer, hormoner, tillväxtfaktorer, miljöfaktorer och frakturer. Dessutom analyseras korrelationer mellan biomarkörer, muskelfunktion, benmassa, benförlust och frakturer. I djurexperimenten studeras hur genvariationer påverkar benförlust och benhållfasthet.
Betydelsen för patienten
Våra studier bidrar med värdefulla kunskaper om miljömässiga och genetiska riskfaktorer för skörhetsfraktur, och hur dessa påverkas av inflammation och metabolism. Kunskaper från projektet kan i ett längre perspektiv utnyttjas för osteoporos- och frakturprevention inom primarvården. Särskilt bidrar vi till att den stora kunskapsluckan som finns kring systemisk skleros och benhälsa minskar. Redan på kort sikt kommer studien ge nytta för patienterna, eftersom alla mätningar ger systematisk information om frakturrisk och återkopplas till dem.
Aktuellt om forskning
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.