Karin Lundberg, Karolinska Institutet, 125000

Bakgrund och motivering

Reumatoid artrit (RA) är en folksjukdom som kan orsaka stort lidande och hög samhällskostnad. Vissa gener, rökning och tandlossningssjukdom (parodontit, PD) utgör riskfaktorer. Genom att kartlägga de underliggande molekylära mekanismerna kan vi utveckla effektivare behandlingar, diagnostiska/prognostiska biomarkörer och preventiva åtgärder. Då min forskning visar på ett samband mellan bakterier som orsakar PD och förekomst av autoantikroppar i RA, undersöker jag bakteriernas roll vid utvecklingen av RA.

Syfte och mål

Syftet med min forskning är att ta reda på om det finns ett kausalt samband mellan bakterier som orsakar PD och utveckling av autoimmunitet kopplad till RA, med de specifika målen att: 1) analysera antikroppar mot orala bakterier som prediktiva biomarkörer för RA och/eller behandlingssvar; 2) undersöka om antikroppar mot orala bakterier (under vissa omständigheter) attackerar kroppens egen vävnad (dvs. utvecklas till autoantikroppar); 3) kartlägga om/på vilket sätt B cellerna som producerar autoantikroppar förändras tiden innan RA diagnos; samt 4) undersöka om/hur autoantikropparna orsakar sjukdom (RA/PD).

Metod

Förekomst av antikroppar mot orala bakterier i förhållande till autoantikroppar/RA diagnos undersöks i >2000 blodprover från tre stora patientkohorter (PerioGene North, TwinGene, RISK-RA), samt i >700 blodprover från NordStar kohorten, före/efter RA-behandling, mha. ELISA-/multiplex-teknologi.

Med tetramer-teknologi/spektral flödescytometri karakteriseras cellerna som producerar autoantikroppar i blodprover från RA patienter, individer med ökad risk för RA, och friska kontroller.

Monoklonala antikroppar produceras från gingivala B celler för att studera: i) bindning till kroppsegna och bakteriella proteiner (mha. ELISA, WB, immunohistokemi, mikrobiotacytometri), och ii) eventuella patogena effekter in vitro (cellstudier) och in vivo (djurmodeller).

Betydelse för patienten

Det aktuella forskningsprojektet har potential att ta reda på om orala bakterier är kopplade till utvecklingen av RA, klargöra de underliggande molekylära mekanismerna, samt identifiera prediktiva biomarkörer. Den här kunskapen kan komma att ligga till grund för utvecklingen av nya mer effektiva och mer specifika läkemedel, samt inte minst ett prekliniskt arbete med den orala hälsan i fokus. Om ett kausalt samband kan påvisas, skulle vi potentiellt kunna förhindra utvecklingen av RA-relaterad autoimmunitet/RA genom att eliminera de farliga bakterierna och förbättra den orala hälsan.

Aktuellt om forskning