Psoriasisartrit - smärta, levnadsvanor och hälsa
Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
100 000 kr | Nina Brodin |
Nina Brodin, Docent, Karolinska Institutet, Stockholm, 100 000 kr
Det saknas idag studier med fokus på smärta i relation till levnadsvanor hos personer med psoriasisartrit (PsA). Trots ständigt förbättrad läkemedelsbehandling och bättre inflammationskontroll uppfattas smärta fortfarande som ett stort problem bland patienter och deras vårdgivare.
Det övergripande syftet med projektet är att utforska erfarenheter av smärta och förhållandet mellan aspekter av smärta och levnadsvanor såsom rökning, alkohol, kost, fysisk aktivitet och sömn hos patienter med PsA. Fördjupad kunskap kommer att bidra till ökad förståelse och bättre insatser i denna grupp patienter där smärta är ett stort problem och där förbättrade levnadsvanor kan vara till stor nytta.
Aktuellt om forskning
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.