Rätt behandling tidigare för reumatoid artrit
| Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
| 75 000 kr | Lina Marcela Diaz Gallo Norlén |
Diaz Gallo Norlén Lina Marcela, Med Dr, Karolinska Institutet, Stockholm. 75 000 kronor.
Det finns inget bot mot reumatoid artrit (RA) men med dagens behandlingsmetoder kan flertalet patienter uppnå perioder utan symptom. Patienter behandlas i första hand med Metotrexat och om inte det fungerar går man vidare och provar biologiska läkemedel.
Vid båda strategierna är det en tredjedel av patienterna som inte svarar på behandlingen och det finns idag inte tillräckligt med kunskap om vilken terapi patienten i fråga kommer att bli bättre av.
Reumatikerförbundet stödjer den här forskningen som försöker förstå varför patienter svarar olika på existerande behandlingar och om det går att förutse vem som behöver vilken sorts medicin. Denna kunskap skulle kunna hjälpa patienter att snabbare nå symptomfria perioder.
Aktuellt om forskning
Hej där, Monica Persson
Fjärde februari sammanträdde Vetenskapliga Nämnden och diskuterade ansökningar från forskare från hela Sverige. Reumatikerförbundet fick 152 ansökningar i år, vilket är rekord.
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.