SLE – disease mechanisms and prognosis.
Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
250 000 kr | Anders Bengtsson |
Anders Bengtsson, Lunds Universitet, 250 000 kronor
Systemisk lupus erythematosus (SLE) är en autoimmun reumatisk sjukdom där kroppens eget immunförsvar angriper den egna kroppen och leder till skada i flera organ. Långtidsprognosen har förbättrats tack vare modern behandling men det finns fortfarande en ökad dödlighet samt stor risk att drabbas av exempelvis hjärtinfarkt eller stroke. Troligen är den långvariga inflammationen vid SLE inte tillräckligt kontrollerad vilket leder till exempelvis hjärtinfarkt och stroke, vilket inte bara påverkar dödlighet utan även livskvalitet och arbetsförmåga. Projektets övergripande mål är en ökad förståelse för SLE, de molekylära händelser som leder till symtom och skada, samt hur man bäst ställer diagnosen, kontrollerar och behandlar sjukdomen.
Aktuellt om forskning
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.