Tandlossning och RA med fokus på bakterier
Finansieras med: | Ansvarig forskare: |
100 000 kr | Tülay Yucel-Lindberg |
Tülay Yucel-Lindberg, Docent, Karolinska Institutet, Stockholm, 100 000 kr
Reumatoid artrit (RA) och parodontit (tandlossning) är båda kroniska inflammatoriska sjukdomar som resulterar i nedbrytning av ben och omkringliggande vävnad. Orsakerna till RA är ännu inte helt kartlagd men tros vara en kombination av arv, miljö, hormoner och infektioner. En stor del av forskningen som studerar sambandet mellan RA och parodontit har på senare år fokuserat på bakterier i munhålan som associeras med tandlossning. Detta projekt, som får stöd från Reumatikerförbundet undersöker sambandet mellan RA och parodontit med speciellt fokus på bakteriefloran i tarm och munhåla vilket förhoppningsvis kommer att ge nya insikter och behandlingsstrategier för RA.
Aktuellt om forskning
Vill du hjälpa till med att testa en app som är till för personer med smärtproblematik?
Appen SWEPPE utvecklas av Linköpings universitet och ska bli ett digitalt stöd för en hållbar arbetssituation för personer med inflammatoriska reumatiska sjukdomar och deras arbetsgivare. Innan den kan lanseras behöver SWEPPE testas och därför söks nu personer till en forskningsstudie. Är du intresserad?
Över 15 miljoner till forskning inom reumatologi
Reumatikerförbundet är nu den största privata bidragsgivaren till reumatologisk forskning i Sverige och delar ut över 15 miljoner kronor till forskning om reumatiska sjukdomar i år. Forskningsprojekten pekar på den bredd av insatser, förutom läkemedel, som krävs för att reumatiker ska få ett bra liv.