Internationella artrosdagen 2 juni 2020 - Reumatikerförbundet

Internationella artrosdagen 2 juni 2020

Till Internationella Artrosdagen den 2 juni har vi flera aktiviteter för dig som vill veta mer om artros. Vi har samlat alla våra aktiviteter på en sida, och här kan du bland annat se på en föreläsning om artros, få flera träningstips som är bra om man har artros och dessutom får du fördjupad läsning om artros.

Artros är en vanlig reumatisk ledsjukdom som drabbar uppemot 800 000 personer i Sverige. Sjukdomen blir vanligare med stigande ålder även om den också förekommer i yngre åldrar. Män och kvinnor drabbas i lika hög utsträckning. 

Välkommen in!

Vi hoppas även att du vill bli medlem – medlem blir du enkelt här!

Är du redan medlem då kan du logga in och ta del av en föreläsning för dig som är medlem!


Är du intresserad av att bli friskvårdsledare och nyfiken på vad det skulle innebära?

Så roligt! Då ska du kontakta din lokalförening inom reumatikerförbundet och berätta om ditt intresse.

Friskvårdsledare behövs inom många olika grupper i Reumatikerförbundet, så hör med din lokalförening hur du ska göra för att komma igång.

 

Några exempel på vad en friskvårdsledare gör

-          Leder grupper i vattengympa

-          Ordnar med stavgångsgrupper

-          Kör digitala samlingar med till exempel hand, fot eller sittgympa

-          Jobbar för att medlemmar ska få mera kunskap om egenvård

-          Leder olika typer av gympagrupper

-          Har ett intresse för livsstilsfrågor och vill hjälpa andra att må så bra som möjligt

Stäng