Distrikt och föreningar

Reumatikerförbundet är organiserat i lokalföreningar indelade i distrikt. I förbundet ingår även tre riksföreningar, Riksföreningen för systemisk skleros, Riksföreningen för myositsjukdomar och Riksföreningen för SLE. Totalt har Reumatikerförbundet har närmare 40 000 medlemmar (2024) varav en del är anhöriga. Du väljer själv i vilken förening du vill vara med i.

Ålands Reumaförening r.f. är en samarbetspartner till Reumatikerförbundet Sverige.

Reumatikerförbundet och Riksorganisationen Unga Reumatiker har ett mycket tätt samarbete. Unga Reumatiker arbetar aktivt för att förbättra situationen för barn, ungdomar samt unga vuxna upp till det år man fyller 30 år.

Vi finns där du finns!

Här nedan hittar du hemsidorna för riksföreningarna, distrikten och föreningarna, sorterade i bokstavsordning utifrån distrikt.

Välkommen!

Bli medlem i Unga Reumatiker

Unga Reumatiker finns för barn, ungdomar och unga vuxna upp till 30 år med reumatisk sjukdom, och arbetar för att alla unga reumatiker ska känna livsglädje och kunna uppfylla sina drömmar!