Reumatikerförbundet på EULAR 2020 - Reumatikerförbundet

Reumatikerförbundet på EULAR 2020

European League Against Rheumatism (EULAR) är europas största träffpunkt för forskning inom reumatologi. Årets kongress, med 14,000 anmälda deltagare ställde på tre månader om från en fysisk konferens i Frankfurt till en ren online-konferens med allt vad det innebär av föredrag, paneldiskussioner och postervisningar.

Målet med kongressen och organisationen i helhet är att ” ambitionen att förebygga, nå remission och bota med patienten i centrum”, vilket är helt i linje med Reumatikerförbundets vision. Reumatikerförbundet har fått mycket exponering genom sitt deltagande. Tre av våra inskickade abstracts blev accepterade för presentation på EULAR och nedan kan ni se vår poster samt våra två muntliga presentationer.

Klicka på bilden för full storlek.


Här presenterar Nina Unesi hur Reumatikerförbundet digitaliserat sina utbildningar.


Ingela Loell presenterar Reumatikerförbundets strategier för att kommunicera diagnosinformation och forskning på reumatiska sjukdomar som förbundet stöder.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Är du intresserad av att bli friskvårdsledare och nyfiken på vad det skulle innebära?

Så roligt! Då ska du kontakta din lokalförening inom reumatikerförbundet och berätta om ditt intresse.

Friskvårdsledare behövs inom många olika grupper i Reumatikerförbundet, så hör med din lokalförening hur du ska göra för att komma igång.

 

Några exempel på vad en friskvårdsledare gör

-          Leder grupper i vattengympa

-          Ordnar med stavgångsgrupper

-          Kör digitala samlingar med till exempel hand, fot eller sittgympa

-          Jobbar för att medlemmar ska få mera kunskap om egenvård

-          Leder olika typer av gympagrupper

-          Har ett intresse för livsstilsfrågor och vill hjälpa andra att må så bra som möjligt

Stäng