Behovet av lättöppnade förpackningar

Minst 1,5 miljoner människor i Sverige har konstaterad nedsatt handfunktion. Mörkertalet är stort och det är förmodligen många fler. Orsakerna kan vara flera, till exempel reumatisk sjukdom som artrit eller artros. Ofta påverkas även handfunktionen efter en stroke, vid multipel skleros, diabetes och ryggmärgsskador. Sveriges befolkning blir allt äldre och handstyrkan blir sämre med åldern. SCB uppskattar att 2030 så kommer var fjärde invånare att vara över 65 år. Sverige är på intet sätt unikt när det gäller den demografiska utvecklingen så behovet av lätthanterliga förpackningar kommer att växa globalt.

Konkurrensfördel

De företag som väljer att ta fram lätthanterliga och lättöppnade förpackningar och produkter kommer därför att få en tydlig konkurrensfördel. Med andra ord det finns flera goda skäl till varför ett företag ska testa sina produkter och förpackningar innan de lanseras.

Reumatikerförbundet erbjuder företag att testa sina förpackningar och produkter, få dem godkända och certifierade som Easy to use. Företag som Tetra Pak, Ecolean, Essity och Nolato Cerbo är några av de företag som insett att det är viktigt att produkter kan användas av alla. Långt ifrån alla deras produkter har testats och godkänts av oss men vi ser mycket positivt på att de anstränger sig. Fler och fler företag förstår värdet av att erbjuda konsumenter lättöppnade förpackningar och lätthanterliga produkter. Ingen ska behöva be om hjälp att få upp förpackningar eller använda tillhyggen för att komma åt innehållet i en produkt. En genomtänkt förpackningsdesign och produkt bidrar till att lösa problem och höja livskvaliteten för många människor.

Underlätta för fler, förenkla för alla

Genom att designa förpackningar som är lättåtkomliga och enkla att öppna skapar ni en mer positiv upplevelse för era kunder. Det visar att ni lyssnar på och bryr er om alla era kunder, oavsett deras behov och förmågor. Det kan även öka er försäljning genom att göra era produkter mer tillgängliga för en bredare publik.  

Låt kunderna älska er produkt, inte hata er förpackning!

Om Easy to use

Kontakt

Aktuellt

12 februari 2026

Var är de moderna förpackningarna?

Det går att tävla i det mesta när det gäller förpackningar. Dock inte användarvänlighet. Det ville vi ändra på och fick arrangörerna bakom en nordisk förpackningstävling att inrätta en ny tävlingskategori. Var med och nominera förpackningar som fungerar. Syftet är att påverka förpackningsbranschen så att de ska ta fram nya , smarta, lösningar som fungerar för alla. Vi vill också hjälpa till att uppmärksamma de som tänkt till lite när de designat en förpackning.

Kristina Heilborn

5 februari 2026

Ecolean, enda företaget som fått alla förpackningar godkända

Det är inte lätt att få sin förpackning godkänd av Reumatikerförbundet. Ett företag har lyckats få samtliga produkter godkända och certifierade som Easy to use av Reumatikerförbundet. Ecolean heter företaget och har sitt huvudkontor i Helsingborg. De utvecklar förpackningar och utrustning för flytande livsmedel. Förpackningarna de tillverkar används för produkter som mjölk, yoghurt, grädde, växttbaserade drycker och stilla fruktdrycker. Ecolean är kända för sina lätta och flexibla förpackningar, som är utformade för att använda mindre material än traditionella alternativ. Vi fick en liten pratstund med Cecilia Ask, kommunikations- och marknadsföringschef på företaget.

Kristina Heilborn

2 februari 2026

Ny tävlingskategori för användarvänliga förpackningar

Den nordiska förpackningstävlingen Packnorth Award en ny lanserar ny tävlingskategori efter förslag från Reumatikerförbundet. Användarvänliga förpackningar är en tävlingskategori där Reumatikerförbundet kommer att utse förpackningar som förbundet bedömer håller hög standard när det gäller öppningsbarhet och hanterbarhet.

Kristina Heilborn